Zespół ręka-stopa

Co to jest zespół ręka-stopa?

Są to polekowe powikłania skórne w obrębie dłoni i stóp w następstwie podania chemioterapii lub terapii ukierunkowanych molekularnie.

Jaka jest przyczyna powstawania zespołu ręka-stopa?

Przyczyna wystąpienia zmian skórnych nie jest do końca poznana. Może zależeć od dawki, postaci czy sposobu podania leku, ale też od schorzeń towarzyszących i indywidualnych predyspozycji pacjenta.

Jakie leki mogą powodować te dolegliwości?

Najczęściej występuje po cytarabinie, pegylowanej doksorubicynie, a u naszych chorych po metotreksacie.

W przypadku terapii molekularnych głównie po zastosowaniu inhibitorów kinazy tyrozynowej.

Jakie są objawy zespołu ręka-stopa?

Objawy pojawiają się około 7-10 dni od rozpoczęcia leczenia.

W łagodnych postaciach skóra na dłoniach i stopach pacjenta staje się bardziej wrażliwa, może być zaczerwieniona, nabrzmiała. Pacjent może czuć mrowienie, rozgrzanie, świąd i suchość.

Najczęściej objawy te mijają po kilku dniach.

W bardziej zaawansowanych postaciach mogą powstawać pęcherze, a skóra ulega złuszczeniu. Jest nadwrażliwa i bolesna, a dolegliwości utrudniają normalne funkcjonowanie.

Bardzo rzadko może powstać martwica lub pojawia się krwawienie.

W przypadku wystąpienia wymienionych objawów koniecznie poinformuj o tym lekarza prowadzącego.

Oprócz codziennej i systematycznej pielęgnacji skóry lekarz wskaże Ci właściwe maści i kremy by wspomóc leczenie tych dolegliwości.


Jak można zapobiegać objawom zespołu ręka-stopa?


Aby zapobiegać występowaniu zmian bardzo ważna jest właściwa higiena: mycie kończyn (dłoni i stóp) w letniej wodzie, stosowanie łagodnych hipoalergicznych kosmetyków, unikanie silnych detergentów, słońca, noszenie „oddychającego” obuwia i skarpetek.


Pamiętajmy, że wystąpienie reakcji skórnych może mieć istotny wpływ na doświadczenie leczenia, jakość życia pacjenta, a nawet być przyczyną zmiany strategii leczenia.