Najnowsza pubilkacja SAFER UKRAINE

Zachęcamy do zapoznania się z najnowsza publikacją społeczności międzynarodowej, zaangażowanej w pomoc humanitarną dzieci onkologicznych dotkniętych woja w Ukrainie, pt.: "Retrospective comparative analysis of two medical evacuation systems for Ukrainian patients affected by war". 

W czasie konfliktów zbrojnych systemy opieki zdrowotnej mogą zostać poważnie zakłócone, co naraża najbardziej wrażliwych pacjentów na ryzyko. Tak było w przypadku Ukrainy podczas nasilenia wojny w 2022 roku. Wśród najbardziej dotkniętych byli pacjenci z zagrażającymi życiu schorzeniami, takimi jak urazy powstałe na skutek działań wojennych oraz nowotwory. Aby zaradzić tej sytuacji, wprowadzono dwa systemy ewakuacji medycznych, które miały na celu zapewnienie pacjentom ukraińskim bezpiecznej opieki w innych krajach.

Ewakuacje medyczne w centrum uwagi

Niedawne badanie przyjrzało się wynikom dwóch równoległych systemów ewakuacji medycznych, które powstały, aby wspierać ukraińskich pacjentów. Systemy te były koordynowane przez Europejskie Centrum Koordynacji Reagowania Kryzysowego (ERCC) oraz inicjatywę SAFER Ukraine, która specjalizowała się w ewakuacji dzieci z nowotworami i chorobami krwi.

Badanie obejmowało pierwsze 10 miesięcy działalności tych systemów, od 24 lutego do 21 grudnia 2022 roku, i podkreśliło kluczową rolę, jaką odegrały one w ratowaniu życia.

Kluczowe wnioski

  • Ewakuacje ERCC: ERCC ewakuowało 1385 pacjentów, z których większość (78,7%) cierpiała na urazy związane z działaniami wojennymi. Pacjenci zostali przetransportowani do 16 krajów europejskich, a osoby chore na raka stanowiły 13,4% tej grupy.

  • Ewakuacje SAFER Ukraine: SAFER Ukraine skupiło się prawie wyłącznie na dzieciach, ewakuując 550 młodych pacjentów, z których 97,1% miało nowotwory lub choroby krwi. Dzieci te zostały przetransportowane do 14 krajów w Europie i Ameryce Północnej, gdzie mogły otrzymać specjalistyczną opiekę.

Jedną z kluczowych różnic między tymi systemami był średni czas ewakuacji. SAFER Ukraine zdołał ewakuować pacjentów nieco szybciej, z medianą wynoszącą sześć dni, podczas gdy w przypadku ERCC było to siedem dni.

Wpływ tych systemów

Skoordynowane działania ERCC i SAFER Ukraine podkreślają kluczowe znaczenie ewakuacji medycznych w strefach konfliktu. Ich praca nie tylko uratowała wiele istnień ludzkich, ale także dostarczyła cennych wniosków na temat tego, jak przyszłe ewakuacje medyczne mogą być lepiej zharmonizowane w celu zwiększenia ich efektywności.

Porównanie tych dwóch systemów stanowi ważną lekcję na przyszłość, pokazując, jak międzynarodowe współprace mogą być lepiej zorganizowane, aby wspierać pacjentów w sytuacjach kryzysowych, zapewniając, że nikt nie zostanie pominięty.

Wśród autorów m.in. prof. Anna Raciborska, Małgorzata Dutkiewicz, Tomasz Kowalik oraz Aneta Rostkowska-Rau, które związane są z nasza Kliniką i wspierały kluczowe procesy organizacyjne podczas ewakuacji po stronie polskiej we współpracy ze społecznością SAFER Ukraine oraz St. Jude Global Alliance.


Pełny tekst dostępny jest: https://doi.org/10.1016/j.ejca.2024.114271

Development of a centralised triage centre for children with cancer and blood disorders in response to the humanitarian crisis in Ukrainepng