II Ogólnopolska Konferencja Opieki Paliatywnej „Odchodzić bez bólu”

II Ogólnopolska Konferencja Opieki Paliatywnej „Odchodzić bez bólu”, na tym niezwykle ważnym wydarzeniu nie mogło zabraknąć naszej przedstawicielki mgr Joanny Pruban - psychoonkologa wspierającego na co dzień naszych pacjentów i ich rodziny. Opieka paliatywna u dzieci to nie tylko obszar medycyny, to filozofia życia i sztuka wspierania w najtrudniejszych chwilach. Dzieci zasługują na godne, pełne miłości i zrozumienia zakończenie swojej życiowej podróży.

W dzisiejszym społeczeństwie, gdzie tempo życia zdaje się przyćmiewać refleksję nad istotnymi kwestiami, niezwykle istotne jest zatrzymanie się na chwilę i spojrzenie na tych najmniejszych - dzieci, które borykają się z ciężkimi chorobami. Opieka paliatywna u dzieci staje się nie tylko medyczną, ale i humanitarną odpowiedzią na ich unikalne potrzeby.

 382579453_696355658588925_3890979673364839143_njpg

Co to jest opieka paliatywna?

Opieka paliatywna, w skrócie, to kompleksowe wsparcie dla pacjentów, którym zagraża ciężka choroba, często nieuleczalna. W kontekście dzieci, opieka paliatywna stawia sobie za cel nie tylko łagodzenie objawów fizycznych, ale również wsparcie psychiczne, emocjonalne i duchowe zarówno dla małego pacjenta, jak i jego rodziny.

 

Opieka, która przenika serce

Opieka paliatywna u dzieci to nie tylko zbiór procedur medycznych. To także umiejętność odczytywania subtelnych sygnałów dziecięcych emocji, którymi wyrażają swoje obawy, ból czy radość. Dzieci potrzebują nie tylko lekarzy i pielęgniarek, ale też aniołów, którzy z troską obejmują je całościowo.

 

Rodzina jako kluczowy element wsparcia

W opiece paliatywnej, równie ważną rolę jak lekarze odgrywa rodzina. To ona staje się filarem, na którym opiera się codzienne funkcjonowanie dziecka. Psychospołeczne wsparcie dla rodzin, które muszą stawić czoła nieuleczalnej chorobie dziecka, staje się często kluczowym elementem leczenia.

 

Dążenie do jakości, nie ilości dni 

W kontekście opieki paliatywnej u dzieci, priorytetem staje się jakość życia, nie ilość dni. Chodzi o to, aby każdy dzień był pełen uścisków, śmiechu i spełnienia najskrytszych marzeń. To podejście zmienia nie tylko doświadczenie chorego dziecka, ale i jego rodziny.

 

Wyzwania i nadzieje 

Oczywiście, opieka paliatywna to nie tylko radość i lekkość. To także codzienność pełna wyzwań, łez i trudnych rozmów. Jednak nawet w najcięższych chwilach, iskra nadziei często płonie najjaśniej. Chociaż czas jest skrócony, to wartość każdej chwili wzrasta.

 

Opieka paliatywna u dzieci to nie tylko dziedzina medycyny, to sztuka bycia blisko, bycia zrozumiałym i bycia wsparciem w trudnych chwilach. To sprawia, że te najmłodsze istoty, mierzące się z chorobą, czują się otoczone troską i miłością, co jest bezcenne w podróży, którą odbywają. Warto, aby społeczeństwo zdawało sobie sprawę z istnienia tych małych bohaterów i doceniania wysiłków tych, którzy im służą.Więcej informacji na stronie konferencji: https://odchodzicbezbolu.pl/

382580490_4064726293754132_2966111607332830454_njpg