I Zjazd Polskiego Towarzystwa Ortopedii Dziecięcej

W dniach 14-16 września w Rzeszowie odbył się I Zjazd Polskiego Towarzystwa Ortopedii Dziecięcej - XXXIII Sympozjum Ortopedii Dziecięcej.

Naszą Klinikę reprezentowali dr n. med. Bartosz Pachuta oraz lek. Wojciech Jasica podczas wystąpień:

·       Zastosowanie alternatywnego dostępu do stawu biodrowego w operacjach rewizyjnych po hemipelwektomiach wewnętrznych,

·       Współczesne metody rekonstrukcji po resekcjach guzów narządu ruchu, 

autorstwa Bartosza Pachuty, Wojciecha Jasicy, Iwony Maleszy, Tomasza Walenty, Krzysztofa Bronowickiego, Agnieszki Szymborskiej, Anny Raciborskiej.

Zastosowanie alternatywnego dostpu do stawu biodrowego w operacjach rewizyjnych po hemipelwektomiach wewntrznychpng 

Resekcje guzów narządu ruchu stanowią ważną część leczenia nowotworów tkanek miękkich (m.in. Rabdomyosarcoma, Sarcoma Synoviale, poza kostne postaci mięsaka Ewinga) i kostnych (m.in. osteosarcoma, mięsak Ewinga, chondrosarcoma) Po usunięciu guza konieczna jest rekonstrukcja, aby przywrócić funkcję i wygląd narządu ruchu oraz poprawić jakość życia pacjenta. Współczesne metody rekonstrukcji przeszły znaczący postęp i oferują pacjentom nowe nadzieje.

Endoprotezy jako najpopularniejsza technika rekonstrukcyjna w guzach kości

Jedną z najważniejszych technik rekonstrukcyjnych jest zastosowanie endoprotez. Protezy poresekcyjne onkologiczne pozwalają na przywrócenie funkcji usuniętego stawu lub kości. Dzięki nowoczesnym materiałom i technologiom produkcji, takie protezy są coraz bardziej zaawansowane i trwałe. Pacjenci po resekcjach guzów narządu ruchu mogą cieszyć się znacznie lepszą jakością życia, niż to było możliwe jeszcze kilka lat temu.

Rehabilitacja onkologiczna

Choroby nowotworowe narządów ruchu niosą ze sobą wiele konsekwencji zarówno fizycznych, jak i psychologicznych. Jednym z kluczowych elementów wspomagających powrót do sprawności dziecka po leczeniu onkologicznym jest rehabilitacja. Aby jednak była efektywna, musi być dostosowana do wieku pacjenta, jego stanu zdrowia, poziomu rozwoju psychofizycznego oraz indywidualnych potrzeb. Skuteczna rehabilitacja powinna również uwzględniać wsparcie psychologiczne, społeczne i emocjonalne.

Podsumowując, postęp w dziedzinie rekonstrukcji po resekcjach guzów narządu ruchu otwiera nowe możliwości leczenia i poprawia jakość życia pacjentów. Dzięki zaawansowanym technikom rekonstrukcyjnym, chirurdzy mogą skutecznie przywracać funkcję i wygląd narządu ruchu po usunięciu guza, co stanowi ogromny postęp w dziedzinie onkologii ortopedycznej.