15. Onkobieg

11 września, w niedzielę, po raz piętnasty Polacy – i nie tylko! – pobiegli w geście solidarności z pacjentami onkologicznymi i ich rodzinami. Wszystko to za sprawą wydarzenia, które Stowarzyszenie Pomocy Chorym na Mięsaki i Czerniaki Sarcoma organizuje od 2007 roku, czyli „Onkobieg – Razem po zdrowie!”.

Z ogrodowego studia przy Narodowym Instytucie Onkologii transmitowane były wszystkie rozmowy z zaproszonymi gośćmi. Lekarze, specjaliści z zakresu sportu, zdrowego odżywiania a także pacjenci i przedstawiciele instytucji państwowych. Wszyscy przyjęli zaproszenia organizatorów, aby przypominać o profilaktyce zdrowotnej.

Dr n.med. Andrzej Tysarowski – Kierownik Pracowni Diagnostyki Genetycznej i Molekularnej Nowotworów NIO oraz Katarzyna Maleszewska - koordynator badań klinicznych w IMiD zostali poproszeni o przybliżenie tematyki badań klinicznych, także finansowanych ze środków Agencji Badań Medycznych. Specjaliści są członkami zespołów badawczych w projektach POL HISTIO oraz REGBONE.

Niekomercyjne badania kliniczne (NBK) są szansą na lepszą nowoczesną terapię. Mają one służyć przede wszystkim optymalizacji sposobu leczenia. Dają możliwość porównania nowych schematów z/lub włączeniem nowych leków, ich dawkowania, czy procedur diagnostyczno-terapeutycznych. Umożliwiają stosowanie bardziej precyzyjnej i nowoczesnej, często mniej inwazyjnej diagnostyki. Dzięki ich rozwojowi lekarze mogą tworzyć nowe standardy postępowania, personalizować leczenie, podnosić wskaźniki wyleczalności OS (overall survival) i EFS (event free survival). Dają też poczucie najlepszej możliwej opieki wśród pacjentów i jego rodziny, co jest niezmiernie ważne zwłaszcza w chorobach rzadkich oraz gdy pacjentem jest dziecko.

Organizatorzy zadbali, aby każdy mógł śledzić na bieżąco całe wydarzenie za sprawą relacji on-line. Cała relacja ze studia w Warszawie dostępna jest Facebooku Onkobieg-u: https://www.facebook.com/onkobieg (https://bit.ly/3RwooIh) a także kanale YouTube Stowarzyszenia Sarcoma pod linkiem: https://youtu.be/yMWmjUp-JlA

 

Źródło: Onkobieg.pl

Na zdjęciu od lewej: Aleksandra Kurowska, Katarzyna Maleszewska, dr n.med. Andrzej Tysarowski

_DSC9461jpg